Zbilansowana dieta to jeden z najważniejszych czynników, który ma wpływ na zdrowie dziecka. Dzięki diecie można uniknąć nadwagi, zapobiegać rozwojowi wielu chorób, między innymi próchnicy, cukrzycy, czy też chorób układu pokarmowego. Warto zatem zwracać szczególną uwagę na sposób odżywiania dzieci w wieku szkolnym, aby uchronić je przed negatywnymi konsekwencjami nieprawidłowej diety.
Prawidłowy jadłospis dla dzieci w wieku szkolnym
Dzieci w wieku szkolnym to szczególna grupa, która jest bardzo narażona na konsekwencje nieprawidłowego żywienia. Tym samym posiłki dla dzieci powinny posiadać właściwą podaż pokarmu, zarówno pod względem jakościowym jak i ilościowym. Zgodnie z piramidą żywienia, opracowaną przez Instytut Żywności i Żywienia istnieją cztery grupy produktów spożywczych, które w szczególności powinny być obecnie w diecie dzieci. Są to produkty zbożowe, mleko, ryby, przetwory mleczne, jaja mięso oraz warzywa i owoce. Co ciekawe wyodrębniono również tłuszcze, a także cukier i słodycze. Jeszcze do niedawna piramida żywienia obejmowała jedynie zdrowe nawyki pokarmowe, natomiast obecnie w związku z tym, że tryb życia dzieci ulega nagłym zmianom – piramida obejmuje także ruch i aktywność fizyczną. Nadmierne korzystanie z różnego rodzaju urządzeń elektronicznych sprawia, że dzieci mają znacznie mniejszą aktywność fizyczną. Natomiast ruch jest dopełnieniem zdrowych diety oraz gwarancją dobrego samopoczucia i zdrowia. Prawidłowo skonstruowany jadłospis dla przedszkolaka powinien zawierać dużą ilość warzyw i owoców. Tych produktów nie może brakować w codziennej diecie dziecka. Dodatkowo najlepiej, aby były one spożywane na przykład w formie sałatek, przekąsek, zup oraz koktajli. Co ważne spożycie owoców powinno być nieco mniejsze aniżeli warzyw, ze względu na wyższą zawartość cukru prostych. Istotnym elementem w piramidzie zdrowego żywienia dzieci zajmują również produkty zbożowe. To właśnie one powinny stanowić główne źródło energii w przypadku młodego, rozwijającego się organizmu. Wśród najbardziej wartościowych produktów zbożowych znajdują się te pochodzące z pełnego przemiału. Są bogate w witaminy, składniki mineralne, tym samym na nich powinien bazować jadłospis dziecka.
Podstawy prawidłowego odżywiania dzieci
Dzieciństwo to okres, kiedy organizm wykazuje bardzo wysokie zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko. Dlatego dieta dzieci musi uwzględniać nabiał, mięso, jaja oraz wędliny. Należy jednak wybierać chude wędliny, a także chude mięso, na przykład drobiowe, ale również ryby. Doskonale sprawdzają się także nasiona roślin strączkowych. Zaleca się również, aby dzieci każdego dnia piły od 3 do 4 szklanek mleka. Istotne jest także, aby tłuszcze zwierzęce zastępować tłuszczami roślinnymi. Źródło dobroczynnych tłuszczów stanowić mogą także orzechy i bakalie. Jednak oprócz produktów, jakie stanowią filar prawidłowego żywienia, należy również pamiętać o ograniczeniu niezdrowych przekąsek, fast foodów oraz słodyczy. Ważne jest natomiast, aby wspierać rozwój młodego organizmu dzięki odpowiedniej dawce snu, oszczędnego korzystania z urządzenia elektronicznych, a także aktywności fizycznej. Dieta dziecka powinna być także uboga w sól oraz słone przekąski. Natomiast w kwestii napojów najlepiej sprawdza się woda, ale również kakao. Należy natomiast unikać gazowanych napojów, które są niezdrowe i destrukcyjne dla organizmu. Niestety elementem jest także regularne spożywanie posiłków, co około 3 – 4 godziny.